Jeśli jesteś w ogóle zaznajomiony z drukiem sublimacyjnym, prawdopodobnie słyszałeś, że jest to proces przyjmowania ciała stałego i zamieniania go w gaz. To oczywiście prawda, ale jest to nieco bardziej skomplikowane. Sublimacja jest zasadniczo reakcją chemiczną pomiędzy dwoma substancjami, którymi mogą być dwie ciecze lub ciecz i ciało stałe. Aby doszło do transferu, do przekształcanej substancji przykłada się ciepło, aż jej cząsteczki rozpadną się na inny stan – w tym przypadku taki, który można wykorzystać do stworzenia obrazu (pomyśl o tym, jak woda zamienia się w parę lub lód). Dlatego obraz, który chcesz umieścić na swojej koszulce lub innym produkcie, musi być wydrukowany na specjalnym papierze sublimacyjnym: musi on być odporny na wysokie temperatury.
Druk sublimacyjny jest popularny w przypadku odzieży ze względu na unikalne rezultaty procesu. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod druku atramentowego, takich jak sitodruk, sublimacja nie pozostawia żadnych atramentów na powierzchni drukowanego przedmiotu. Pozostaje tylko to, co widać jako obraz – żadnych zadrapań od projektu i żadnych przebarwień od resztek farby.
Druk sublimacyjny może być stosowany również na materiałach, z którymi inne drukarki sobie nie radzą: na plastiku, metalu, szkle.
Więcej informacji znajdziesz na stronie printure.pl