Ogródek warzywny

Ogródek warzywny

Wiele osób marzy o tym aby mieć przydomowy ogródek z warzywami. Dzięki temu mają oni szansę uzyskać świeże i ekologiczne warzywa z własnej uprawy. Okazuje się, że prowadzenie takiego ogrodu warzywnego wcale nie jest trudne a przynosi wiele korzyści.

Jak przygotować ogródek warzywny?

Do prowadzenia ogródka warzywnego wystarczy niewielki kawałek ziemi. Na potrzeby 4 osobowej rodziny działka o wielkości jednego ara będzie w pełni wystarczająca. Na jesieni roku poprzedzającego trzeba ją głęboko przekopać i zadbać o naturalne nawożenie. Wczesną wiosną wystarczy działkę zagrabić i wyrównać. Dobrze jest przygotować sobie na kartce papieru plan ogrodu. Wyznaczamy więc grządki, ścieżki i oznaczamy jakie warzywa i gdzie chcemy uprawiać.

Co będzie potrzebne do uprawy ogrodu warzywnego?

Z całą pewnością trzeba będzie zakupić nasiona warzyw oraz sadzonki. Przyda się także specjalne podłoże do przygotowywania rozsady oraz wielodoniczki. Jeśli chodzi o narzędzia to warto mieć pikownik, grabki, siewnik, sekator do warzyw, motyczki, szpadel. Ponadto przyda się agrowłóknina zarówno biała jak i czarna. Jeśli planowane jest ściółkowanie to warto zakupić na przykład przekompostowaną korę.

Jak należy siać i sadzić warzywa?

Gdy mamy już skompletowane nasiona warzyw warto je sobie posegregować na te, które będą używane najwcześniej oraz te, które posiejemy później. Część warzyw można siać bezpośrednio do gruntu. W tej grupie znajdują się cebula, marchew, buraki. Z kolei warzywa ciepłolubne wymagają wcześniejszego przygotowania rozsady. Właśnie dlatego nasiona warzyw takich jak papryka czy pomidory wysiewamy dużo wcześniej do wielodoniczek, następnie przesadzamy do większych doniczek by na koniec posadzić je do gruntu w drugiej połowie maja. Każdy ogrodnik powinien ściśle przestrzegać terminów sadzenia i siewu warzyw. Jest to bardzo ważne chociażby w przypadku sałaty, która powinna rosnąć tylko w chłodnych miesiącach, bo później wybija w pędy kwiatostanowe. Warto jeszcze kupić paliki do których będą podwiązywane duże sadzonki pomidorów. Sprawdź Sklep z nasionami tarnów