Sucha czy mokra karma dla psa?

Sucha czy mokra karma dla psa?

Odpowiednie żywienie czworonogów to podstawa dla każdego opiekuna. Psia dieta powinna być dobrze zbilansowana, aby dostarczać pupilowi wszystkiego, co niezbędne do prawidłowego rozwoju i zapewnienia wieloletniego życia w zdrowiu oraz doskonałej kondycji. Wielu właścicieli ma problem i dylemat, która karma będzie lepszym wyborem – sucha czy mokra? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Karma mokra – poznaj jej zalety

Mokra karma jest niezwykle popularna w psiej diecie i nie ma w tym nic dziwnego. Zwykle jest bardzo aromatyczna i smaczna dla pupila, dlatego większość psów chętnie ją zjada, aż do opróżnienia całej miski. Posiłki opierające się na mokrej karmie mają około czterokrotnie mniejszą kaloryczność niż te, składające się z suchych krokietów, dlatego są polecane otyłym czworonogom bądź psom skłonnym do nadwagi. Mokra karma charakteryzuje się wysokim poziomem wilgotności (około 80%, dzięki czemu każdy posiłek dostarcza psiemu organizmowi wody niezbędnej do życia i prawidłowego funkcjonowania nerek. To również znakomite rozwiązanie dla czworonogów, które cierpią na braki w uzębieniu lub z powodu problemów dotyczących dziąseł i podrażnień w jamie ustnej, przez co spożywanie twardszych krokietów może sprawiać im dyskomfort. Szeroki wybór wysokiej jakości karm mokrych O odpowiednio zbilansowanym składzie można znaleźć na stronie https://johndog.pl/kategoria-produktu/pies/karma-przysmaki-dla-psa/karma-mokra-dla-psa/. Wszystkie z nich cieszą się świetną opinią i są rekomendowane przez weterynarzy i psich dietetyków.

Karma sucha – dlaczego warto ją podawać?

Sucha karma ma wiele zalet. Przede wszystkim znakomicie sprawdza się w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej pupila, gdyż twardsze krokiety skutecznie usuwają płytkę bakteryjną i tym samym minimalizują ryzyko odkładania się kamienia na zębach. Dodatkowo sucha karma jest wydajniejsza i łatwiejsza w przechowywaniu. Można ją zamówić w znacznie większych opakowaniach, co często jest ekonomiczniejszym rozwiązaniem. Ponadto ma dłuższy termin przydatności, a wysokiej jakości produkty zawierają doskonale skoncentrowane źródło energii i składników odżywczych. Znakomitym przykładem najwyższej klasy karm są wersje dostępne na stronie https://johndog.pl/kategoria-produktu/pies/karma-przysmaki-dla-psa/karma-sucha-dla-psa/.

Karma mokra czy sucha – która z nich będzie lepszym wyborem?

Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki i informacje, każdy właściciel powinien samodzielnie zdecydować, które rozwiązanie będzie najkorzystniejszą formą żywienia czworonoga. Z pewnością najważniejsze jest podawanie karmy pełnoporcjowej, która jest odpowiednio zbilansowana i zawiera komplet niezbędnych składników odżywczych, dzielących się na białka, tłuszcze, witaminy i minerały. Dodatkiem może być karma uzupełniająca, która dostarcza energię i zapewnia mnóstwo przyjemności pupilowi, jednak może być podawana jako uzupełnienie codziennego jadłospisu, a nie jego główny element. To samo dotyczy przysmaków, które świetnie urozmaicają psią dietę i są do niej smacznym dodatkiem.

Wybór karmy powinien być zawsze konsultowany z weterynarzem bądź psim dietetykiem, gdyż każdy czworonóg ma inne potrzeby, w zależności od wieku, aktywności, temperamentu czy kondycji zdrowotnej. Ponadto psy, podobnie jak ludzie, mają swoje ulubione smaki, czym również można się kierować podczas komponowania psiej diety. Sama karma, mokra czy sucha, nie ma tak dużego znaczenia, jak wybór jak najwyższej jakości oraz odpowiedniego jej dawkowania każdego dnia.

Zdj. główne: 
James Lacy/unsplash.com