Zabiegi dentystyczne

Zabiegi dentystyczne

Zabiegi dentystyczne dzielimy na trzy podstawowe grupy: stomatologiczne, protetyczne oraz chirurgiczne. W zależności od tego, jakie problemy zgłasza pacjent, lekarz może zalecić konkretny typ zabiegu. Najczęściej wykonywane zabiegi to:

  • wizyty kontrolne i higienizacja (usuwanie kamienia nazębnego)
  • leczenie próchnicy
  • wybielanie zębów
  • leczenie kanałowe
  • usuwanie zębów

Regularne wizyty u dentysty są bardzo ważne. Dzięki temu można w porę zdiagnozować i leczyć ewentualne problemy zdrowotne. Kontrola stanu uzębienia pozwala także na wykrycie próchnicy we wczesnym stadium oraz skutecznie ją leczyć. Zapobieganie próchnicy jest kluczowe dla zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu. Regularne wizyty u stomatolog Olsztyn pozwalają także na utrzymanie higieny jamy ustnej na odpowiednim poziomie, a to ma bezpośredni wpływ na stan całego organizmu. Dzięki regularnym wizytom lekarze mogą także monitorować rozwój i stan zdrowia zębów dzieci, a także wykonywać profilaktyczne zabiegi.

Jeśli chodzi o leczenie próchnicy, to jest to najczęściej wykonywany zabieg stomatologiczny. Próchnica jest bakteryjną chorobą zakaźną, która atakuje zęby i powoduje ich niszczenie. Leczenie próchnicy polega na usunięciu chorobowo zmienionych tkanek oraz wypełnieniu ubytków specjalnym materiałem, np. gipsem lub szkliwem.

Stomatologiczne zabiegi chirurgiczne to przede wszystkim ekstrakcje zębów. Leczenie kanałowe i usuwanie zębów należy do najmniej popularnych stomatologicznych zabiegów chirurgicznych. Jednak ich wykonanie jest niezbędne w przypadku pojawienia się problemów ze zdrowymi zębami, na przykład gdy konieczne jest usunięcie guza lub urazu. Warto regularnie chodzić do dentysty i wykonywać wszystkie zalecone przez specjalistów zabiegi, aby utrzymać piękny uśmiech i dbać o cały organizm.​