Jakie konsekwencje mogą wywołać problemy i brak snu w nocy?

Jakie konsekwencje mogą wywołać problemy i brak snu w nocy?

Niedostateczna ilość snu niesie ze sobą wiele konsekwencji. Według Narodowej Fundacji Snu (National Sleep Foundation) dorośli potrzebują 7-9 godzin snu każdej nocy. Oprócz zmęczenia w ciągu dnia i trudności z koncentracją, brak snu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Obejmują one zwiększone ryzyko chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy, udaru i otyłości. Inne negatywne skutki to wahania nastroju, depresja, niepokój i drażliwość. W ich wyeliminowaniu może pomóc odpowiednie leczenie zaburzeń snu online, jak i bezpośrednie w placówce medycznej.

Niewystarczająca ilość snu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, w tym:

Przyrost masy ciała

Brak snu może prowadzić do przybierania na wadze, ponieważ zwiększa głód i sprawia, że czujesz się bardziej głodny niż zwykle. Może to wynikać z faktu, że utrata snu zmniejsza ilość leptyny – hormonu, który sygnalizuje uczucie sytości, a zwiększa ilość greliny – hormonu, który wywołuje uczucie głodu.

Słaba koncentracja, pamięć i zdolność podejmowania decyzji

Niedobór snu utrudnia uczenie się nowych rzeczy, przywoływanie wspomnień i podejmowanie dobrych decyzji.

Zwiększone ryzyko chorób serca

Badania wykazują, że u osób, które śpią mniej niż sześć godzin na dobę, częściej występuje wysokie ciśnienie krwi i inne czynniki ryzyka związane z chorobami serca niż u osób, które regularnie śpią od siedmiu do ośmiu godzin na dobę (choć nie wszystkie badania wykazują taki związek).

Wyższe ciśnienie krwi

Przewlekły brak snu został powiązany z wysokim ciśnieniem krwi u osób dorosłych po 50. roku życia w takim samym stopniu, jak nadwaga – nawet jeśli osoby te nie mają nadwagi!